Nasır

Ayaklarda en sık rastalanan sorunlardan biri olmakla birlikte baskı ve sürtünme sonucu oluşur. Nasırlar Oluşum bölgelerine ve derinin içersindeki dokuların nasırdan dolayı değişimine göre adlandırılırlar.

Yanlış ayakkabı seçimi, yanlış basım, ayak ve tırnak deformeleri nasıra sebep olabilir. Basınç ve sürtünmenin yoğun olduğu bölgelerede vücudumuz kendini korumaya alarak bir savunma mekanizmasi oluşturur ve o bölgelerde keratin dokusu artarak nasır oluşur. Bazı nasır türlerinde bu durum sinirlere baskı yaparak ağrı oluşumuna sebep olur. Nasırlar ayak şekline bağlı Kemik deformiteleri, basma kusurları, sıkı –dar ayakkabılar gibi nedenlerden kaynaklı oluşurken; oluştuğu yerler arasında parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da topuk arkasında nadiren de tırnak altları ve kenarlarında da oluşabilir. Nasırlı bölgeler podolojik cihaz ve freze yöntemi ile tamamen temizlenir. Yani Orada oluşan keratinleşen ölü doku alınır. Sonrasında bölgesine göre değişen koruyucu epitaklar önerilmesi gerekir. Ancak baskı ve sürtünme kaynaklı oluştuğu için tekrar oluşabilir. Uzun süre ayakta kalmak ve kullanılan ayakkabılar bu durumu tetikleyen sebepler arasında sayılabilir.

Deri Kalınlaşması

Ayak tabanında yanlış basma sonucu oluşmuş deri Kalınlaşmalarına hiperkeratoz adı verilir. Yanlış basmanın yanı sıra ek olarak dar ayakkabılar, fazla ısı, sürekli ve mekanik tahrişler de buna sebep olur. Tedavi altına alınmadığı takdirde ciddi ağrılara sebep olur. Günlük yaşantıyı etkiler. Tedavi de öncelikli amaç ilk önce oradaki kalınlaşan deri tabakasını gerekli cihazlar ve frezler yardımı ile incelterek o bölgeyi tamamen temizlemek ve rahatlatmaktır sonrasında da ayağa uygun epitak ve tabanlık önerilerek basıncın düzeltilmesi ve hastanın doğru şekilde basmasını sağlamaktır .

  • Tırnak Batması
  • Tırnak Mantarı
  • Medikal Ayak Bakımı
  • Tırnak Şekil Bozuklukları
  • Topuk Çatlağı
  • Diyabet Ayak Bakımı
  • Tırnak Kalınlaşması
  • Sporcu Ayak Bakımı
Ayak Bakım Dünyası
Uzmanımız

Fulya Kayabaşı

Ayak Bakım ve Sağlığı Uzmanı
Öncesi/Sonrası
TOP