Tırnak Batması

Ayak tırnaklarının bir yada iki kenarının bir baskı, darbe veya yanlış tırnak kesimi sonucu yumuşak deri içine girerek gelişimi olarak açıklanabilir.

Her yaş grubunda görülebilir. Ayak tırnaklarının bir yada iki kenarının bir baskı, darbe veya yanlış tırnak kesimi sonucu yumuşak deri içine girerek gelişimi olarak açıklanabilir. Genellikle baş parmaklarda daha sık görülür. Başlangıc da kızarıklık ve sızlama ile başlar. Zaman gectikçe deri değişimi ve sıcaklık oluşumu görülmeye başlanır ve geciktirilmeye devam edildiğinde iltihap ve enfeksiyona sebep olur. İnsanların günlük hayatını etkilemekte birlikte acı veren bir rahatsızlık haline gelir. Ne kadar gecikirse acı o kadar artar ve tırnak üstüne kapanan doku ve deri miktarı artar. Enfeksiyon artar ve kanama ile birlikte iltihap gözlemlenir.

Nedenleri

Obezite Ayağa uygun olmayan( dar ve sivri) yanlış ayakkabı seçimi Hamilelik ve sonrasi dönem Yanlış tırnak kesimi Travma Tırnak mantarı Genetik tırnak bozuklukları Tırnak Kalınlaşması tırnağin batmasına sebep olur.

Tedavisi

Batık Tırnak problemi yaşayan kişiler de genellikle bozulan kısım tırnak yatağıdır. Ve bu tarz durumlarda tırnak çekimi kesinlikle önerilmez. Çünkü bu işlem tırnak yatağını daha cok bozmakla birlikte tedavi de etmez . Uzayan tırnak daha dönük ve sıkıntılı bir şekilde uzar ve aynı sıkıntı daha kötüsü olmakla birlikte tekrar yaşanmış olunur. Doğru olan işlem 3TO adı verilen tel yöntemidir. Ağrısız ve acısızdır. Günlük hayatı etkilemez kişi ayakkabı giyebilir ve rahatlıkla yürüyebilir. Takıldığı an itibari ile rahatlama görülür. Ancak her tırnak da uygun olmayabiliyor. bir podolog tarafından muayene edilip verilen karara göre işlem uygulanmalıdır. Bu tel yöntemi aynı diş teli gibi olup tırnak yatağını düzeltme etkisi vardır ve tamamen tırnak yatağını değiştirdiği için de uzayan tırnağın rahat ve düz bir şekilde uzaması sağlanır. Telin yaklaşık tedavi süreci 9 ile 10 ay sürecinde olmakla birlikte bu durum tırnağa ve batığın durumuna göre değişim gösterebilir.

Ayak Bakım Dünyası
Uzmanımız

Fulya Kayabaşı

Ayak Bakım ve Sağlığı Uzmanı
Öncesi/Sonrası
TOP